background

Przebudowa budynku przy ul. Młyńskiej 14

Budynek przy ul. Młyńskiej 14 znajdował się w bardzo złym stanie technicznym i od wielu lat był niewykorzystany.

Prace remontowe miały na celu przebudowę istniejących lokali przyziemia i I piętra oraz ich adaptację na potrzeby sławkowskich klubów sportowych. Powstał m.in. pełny węzeł sanitarny z prysznicami i umywalkami, pomieszczenia biurowe i gospodarcze.

Druga część wyremontowanego budynku służyć będzie organizacjom pozarządowym z terenu miasta. Ze względu na niestandardowe wymiary przebudowana została istniejąca klatka schodowa. W ramach prac wyremontowano m.in. dach, docieplono wszystkie elewacje budynku oraz wykonano izolację termiczną nad ostatnią kondygnacją użytkową. Budynek wyposażono też w niezbędne instalacje.

Koszt inwestycji:

1.129.236,35 zł

Dofinansowanie ze środków UE:

959.850,90 zł

PRZED:

PO:


 

Budynek – ul. Młyńska 14

Budynek powstał w dwudziestoleciu międzywojennym. Jego właścicielem był Wacław Stawnicki. W roku 1926 Towarzystwo Kredytowe Przemysłu Polskiego sprzedało na licytacji jego posiadłość wraz z budynkiem mieszkalnym i młynem.

W 1926 roku nieruchomość została nabyta na licytacji przez Heniga Mordkę Rechnica, który był jej właścicielem do września 1939 roku. Zgodnie z dyrektywami H. Geringa z października 1939 roku przejęto wszystkie zakłady znajdujące się w Sławkowie i wyznaczono nowych zarządzających. Kierownikiem młyna Rechnica został Niemiec Herman Haase, administratorem volksdeutsch Bendlewski.

W 1945 roku samorząd gminny przejął budynek mieszkalny wraz z młynem turbinowym. Sam Henig Rechnic zginął w czasie wojny. Dzięki interwencji Zarządu Gminnego, zdewastowany przez działania wojenne młyn został odbudowany. Samorząd Sławkowa dysponował tym budynkiem (w którym mieściła się administracja młyna) do roku 1951. W latach 1951-1956 budynek należał do Krakowskich Zakładów Zbożowo – Młynarskich. Po roku 1975 budynek wraz z młynem podlegał Państwowym Zakładom Zbożowo – Młynarskim „Ziarno”.

W latach 1985 – 2008 obiekt dzierżawił Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie, który w latach 1990 – 1991 nadbudował na nim drugą kondygnację i wykonał nowe pokrycia dachowe.

template joomlatemplate joomla gratuit
logotype

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl